Zavřít

Čas žen (Běloruské svobodné divadlo)

Autor: Nikolaj Chalezin a Natália Kaljadová
Režie: Nikolaj Chalezin

Hrají: Maria Sazonovová, Jana Rusakevičová, Maryna Jurevičová, Kiryl Konstantinov

Výkonný producent: Natália Kaljadová a Nikolaj Chalezin
Generální producent: Clare Robertson
Produkce: Andy George
Produkce, titulky: Naďa Brodskaja
Inspicient: Světlana Sudakovová
Asistent režie: Viktorie Biranová
Asistent scénografie: Alice Majakovská
Střih: Fenella Dawnay a Julia Farrington

Uvádíme v ruštině s českými titulky
Délka představení: 1 hodina 25 minut bez pauzy

BFT vzniklo v roce 2005 jako přímá reakce na absolutní cenzuru svobody projevu v Bělorusku a stalo se jedním z nejhlasitějších kritiků běloruského represivního režimu. Jeho zakládající členové – manželé Natália Kaljadová a Nikolaj Chalezin a režisér Vladimír Štěrbaň – museli být propašováni ze země do exilu jako političtí uprchlíci. Ve Velké Británii žijí od roku 2011.

Představení BFT se odehrávají na nahodile vybraných tajných místech po celém Minsku a diváci se o místě konání dozvídají až na poslední chvíli pomocí textových zpráv nebo e-mailů.

Ačkoli v Bělorusku je divadlo nuceno hrát ilegálně, v zahraničí je velmi známé. Za posledních deset let připravilo více než 40 nových inscenací a hrálo ve více než 30 zemích.

Divadlo platí ve světě za jedno z nejprovokativnějších. V jeho inscenacích se stírají hranice mezi uměním, životem a politikou. Inscenace BFT byly uváděny na předních divadelních scénách a festivalech, jsou také sdíleny obrovskou mezinárodní základnou fanoušků na internetu, k nimž se hlásí umělci jako Jude Law, Kevin Spacey, Aj Wej-wej, Mick Jagger, Vivienne Westwood a Kim Cattrall.

Běloruské svobodné divadlo má sídlo v divadle Young Vic v Londýně, kde je členem Asociace přidružených divadelních společností. Je také členem asociace umělců na Falmouth University’s Academy of Music Theatre Arts (AMATA), kde se zkoušejí nová představení se stálým souborem BFT, který stále sídlí v Bělorusku. BFT je držitelem OBIE Award a v roce 2011 byla nominována na cenu Drama Desk Award pro jedinečný divadelní zážitek.

Čas žen (2014) je inscenace o ženách, které se ocitly v čele hnutí za demokratické Bělorusko, o ženách s neohroženou a neochvějnou oddaností pravdě. Jednou z nich je novinářka Irina Chalipová, laureátka ceny PEN Pinter, která byla zadržena v Bělorusku za kritiku Lukašenkova režimu. Sir Tom Stoppard o ní napsal, že takovým spisovatelem by chtěl být. Novinářka Natalija Radinová byla uvězněna po prezidentských volbách v Bělorusku v roce 2010. Amnesty International ji jmenovala vězněm svědomí a stejně jako Výbor na ochranu novinářů žádala o její propuštění. V současné době žije Natalija Radinová v exilu v Polsku a pracuje jako editorka běloruského nezávislého mediálního portálu Charta 97.

Inscenace Čas žen byla poprvé uvedena 19. prosince 2014 ilegálně v Bělorusku.