Zavřít

BRODSKIJ/BARYŠNIKOV (Nové divadlo v Rize, Lotyšsko)

Sobota 6. 10. 2018 v 19:00, Stavovské divadlo

Neděle 7. 10. 2018 v 19:00, Stavovské divadlo

Režie: Alvis Hermanis
Výprava: Kristīne Jurjāne
Světelný design: Gleb Filštinski
Zvuk: Oļegs Novikovs
Světla: Lauris Johansons
Video: Ineta Sipunova
Pyrotechnické efekty: David Krejčík
Inspice: Linda Zaharova
Technika/titulky: Andris Skotelis, Kārlis Staņa
Tour manager: Elīna Adamaite
Výroba kostýmů: Deanna Berg MacLean
Hudba: Jim Wilson „God’s Chorus of Crickets“, Kārlis Tone

Pyrotechnické efekty navrhla společnost International Fireworks Design.


Hraje: Michail Baryšnikov

BRODSKIJ/BARYŠNIKOV je sólová inscenace založená na básních nositele Nobelovy ceny Josifa Brodského v podání Michaila Baryšnikova; autorem prvotního nápadu a režisérem inscenace je významný lotyšský tvůrce Alvis Hermanis, umělecký šéf Nového divadla v Rize.

BRODSKIJ/BARYŠNIKOV nabízí emocionální cestu do básníkových hlubokých, složitých textů, které zazní v Brodského mateřštině – ruštině. Baryšnikov recituje strhující, výmluvné verše svého životního přítele a svou křehkou fyzickou přítomností diváky přenáší do Hermanisovy pietní vize Brodského nejvnitřnějšího světa.

Premiéra 15. října 2015 v Novém divadle v Rize

1 hodinu a 30 minut, bez přestávky
V ruštině s českými titulky. České titulky přeložila Maita Arnautova.

Michail Baryšnikov (1948, Riga)

Michail Baryšnikov je považován za jednoho z nejvýznamnějších tanečníků své doby.

Hvězdnou kariéru započal v tehdejším Leningradě (Kirov Ballet); v roce 1974 odešel na Západ – usadil se v New Yorku, kde se stal hlavním tanečníkem v American Ballet Theatre (ABT). O čtyři roky později přešel do New York City Ballet, kde pracoval s Georgem Balanchinem a Jeromem Robbinsem. O další rok později se stal uměleckým ředitelem ABT, kde během následující dekády vychoval novou generaci tanečníků a choreografů. V letech 1990–2002 působil jako ředitel a tanečník ve White Oak Dance Project – spolu s choreografem Markem Morrisem se tak významně podíleli na rozvoji amerického moderního tance.

Jako herec účinkoval v projektech na Broadwayi i off-Broadwayi, hrál ve filmech i v televizi. Za svou kariéru získal řadu nominací a cen (nominace na cenu Tony a cena Drama za Proměnu, nominace na Oscara za Nový začátek).

Z jeho dalších projektů lze jmenovat například Forbidden Christmas or The Doctor and the Patient, Beckett Shorts, In Paris, Man in a Case, The Old Woman a Letter to a Man. V současné době je na turné s inscenací Brodskij/Baryšnikov, kterou režíroval Alvis Hermanis.

V roce 2005 založil Baryshnikov Arts Center (BAC) v New Yorku, uměleckou platformu, podporující umělce z celého světa.

Alvis Hermanis (1965, Riga)

Alvise Hermanise nedávno zařadil švýcarský časopis pro umění a kulturu DU Magazine mezi nejvlivnější divadelní režiséry posledního desetiletí.

V současné době spolupracuje s významnými evropskými divadly (vídeňský Burgtheater, Schaubühne v Berlíně, Kammerspiele v Mnichově, Schauspielhaus v Curychu, Teatro alla Scala v Miláně, Opéra National de Paris, Staatsoper im Schiller Theater v Berlíně, Wiener Staatsoper a La Monnaie Brussels).

Od roku 2012 režíruje opery na Salzburger Festspiele. Mezi jeho operní inscenace patří třeba Il Trovatore s Plácidem Domingem a Annou Netrebko (2014) či La Damnation de Faust s Jonasem Kaufmanem v Opéra National de Paris (2015).

Hermanisovy inscenace byly k vidění na nejdůležitějších divadelních festivalech od Avignonu po Edinburgh a projely více než čtyřicítku zemí. Je držitelem řady ocenění (Evropská cena New Theatre Realities, Stanislavského cena, Zlatá maska, Nestroyova cena ad.).

Od roku 1997 je uměleckým ředitelem Nového divadla v Rize.

NOVÉ DIVADLO V RIZE (Jaunais Rīgas teātris) je státní repertoárové divadlo založené v roce 1992; od roku 1997 ho vede Alvis Hermanis. Divadlo se zúčastňuje významných festivalů po celém světě, včetně Festival d’Avignon, The Edinburgh International Festival, Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Holland Festival, BITEF, Kunstenfestivaldesarts, a dosud objelo více než dvě stě měst ve čtyřiceti zemích v Evropě i zámoří. Více informací zde.

BARYSHNIKOV PRODUCTIONS je nezávislá producentská společnost se sídlem v New Yorku, která pomáhá v kariéře výrazným režisérům, choreografům a umělcům. Pod hlavičkou této společnosti vznikly projekty jako White Oak Dance Project (1990–2002), Forbidden Christmas or The Doctor and Patient (2004–2006), Beckett Shorts (2007), In Paris (2010–2012), Man in a Case (2012–2014), The Old Woman (2013–2015), Letter to a Man (2015-2017) a Brodskij/Baryšnikov. Více informací zde.

Inscenace vznikla v koprodukci The New Riga Theatre a Baryshnikov Productions.
General Management by Baryshnikov Productions, Huong Hoang.

Inscenace BRODSKIJ/BARYŠNIKOV byla zařazena do uměleckého programu Borise a Ināry Teterevových TÊTE-À-TÊTE 2015.

Vytvořeno na základě básní Josifa Brodského
Copyright 2015, The Estate of Joseph Brodsky
Všechna práva vyhrazena

Během představení je zakázáno fotografování a pořizování audio či video záznamu.

Za podpory Velvyslanectví Lotyšska v PrazeFoto: Janis Deinats