Zavřít

GAVRILO PRINCIP (De Warme Winkel, Nizozemsko)

Sobota 29. 9. 2018 ve 20:00, Nová scéna

Koncept: De Warme Winkel

Kamera: Emo Weemhoff
Režie: Marien Jongewaard
Zvuková režie: Remco de Jong, Florentijn Boddendijk
Světelný design: Prem Scholte Albers
Scéna: Juul Dekker, Sarah Nixon (assitentka)
Kostýmy: Bernadette Corstens
Produkce: Sabine Oldenburg
Agentura: A Propic
Koprodukce: Holland Festival, Kaaitheater Brussel
Podpořili: SNS Reaal Fonds, Ammodo, Prins Bernhard Cultuur Fonds, FPK, Gemeente Utrecht


Účinkují: Nimue Walraven, Thomas Dudkiewicz, Vincent Rietveld, Mara van Vlijmen, Ward Weemhoff

V neděli 28. června 1914 chtěl Gavrilo Princip a jeho pět přátel spáchat atentát na habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda během jeho návštěvy v Sarajevu. Jenže pistole selžou a ruční granáty vybuchnou příliš pozdě, pokud vůbec – atentát se nezdaří. František Ferdinand se rozhodne změnit trasu – instruováni jsou všichni s výjimkou jeho řidiče. Hladový a zklamaný Gavrilo vejde do pekárny. Ve chvíli, kdy z ní vyjde ven, kolem projíždí arcivévoda. Vytáhnout zbraň už Gavrilo nestihne, jenže k jeho naprostému údivu auto zastavuje, aby se otočilo. Tím posledním, na kom spočine zrak Františka Ferdinanda, je hubený mladíček s úzkými rameny a tenoučkým knírkem…

Gavrilo Princip je inscenace o světě, který začíná končit, o banalitě, která zatřese elitami, o subjektivním pohledu na dějepis, o mocné ruce osudu a o těch, co do svých rukou berou spravedlnost. Šílená, orgastická divadelní rekonstrukce, která se nápadně podobá bitevnímu poli, přináší divákům intenzivní zážitek u nás ne stále obvyklého live-cinema.

Premiéra 19. června 2014

120 minut bez přestávky
V nizozemštině s anglickými a českými titulky, překlad titulků Ladislav Nagy

Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci.

De Warme Winkel

De Warme Winkel je nizozemská herecká skupina, v jejímž čele stojí Mara van Vlijmen, Vincent Rietveld a Ward Weemhoff. Od svého vzniku v roce 2002 vytvořila třicet inscenací, na nichž se podílela řada hostujících herců, režisérů, hudebníků a dalších umělců. Skupinu charakterizuje smysl pro energii, inovace v performativním umění a důraz na vizuální stránku, který její členové kombinují se svou vášní pro historii a literaturu. Vždy využívají co nejširší významový kontext a nejrůznější divadelní zdroje – z nich pak vytvářejí pečlivě organizovanou strukturu na půdorysu chaosu, aby tak vzdali hold paradoxu, zaměřili se na rozpory, nebo oslavili zvolené téma. De Warme Winkel využívají různé divadelní styly a vlivy: od Stanislavského po Artauda, od baletu po frašku. Stylovým rozptylem vždy usilují o dosažení napětí mezi divadelním znakem a naší žitou realitou.

Foto: Sofie Knijff