Zavřít

MY COUNTRY; A WORK IN PROGRESS (National Theatre a Cuba Pictures pro BBC, Velká Británie)

Čtvrtek 4. 10. 2018 v 10:00, Nová scéna

Čtvrtek 4. 10. 2018 v 17:30, Provozní budova ND – zkušebna

Alegorická Británie svolává svůj lid. Caledonia (Skotsko), Cymru (Wales), East Midlands, North East, Severní Irsko a South West přicházejí promluvit za své území. Diskuse je vášnivá, šípy jsou ostré, stereotypy zakořeněné a názory rozporuplné. Může existovat něco jako Spojené království? Bezprostředně po referendu o brexitu se tým z londýnského Královského národního divadla vydal na cesty, aby promluvil s lidmi od devíti do sedmadevadesáti let po celé zemi a vyslechl jejich názory na zemi, kterou všichni označují za svůj domov. V řadě velice osobních rozhovorů zazněly názory upřímné, emocionální, vtipné a někdy vyhrocené.

Básnířka Carol Ann Duffyová a režisér Rufus Norris je proložili proslovy stranických předsedů – a tak vznikla nová hra. Národní divadlo s ní objelo řadu měst ve Velké Británii a na závěr vznikl tento film. Ten je vlastně převodem inscenace do jiného média. Nejedná se o běžný záznam divadelní inscenace, děj se odehrává v reálných kulisách, ale struktura představení, promluvy postav i původní obsazení byly zachovány.

55 minut, bez přestávky
V angličtině s českými titulky

Po projekcích následují diskuse.

V českém kontextu film vzbuzuje řadu otázek. Nakolik se česká společnost liší od britské? Proč se tolik brání odlišnosti? A brání se jí skutečně, nebo je to optický klam způsobený sociálními sítěmi, politickým marketingem a aktivitou nepřátelských trollů? A především – nalezneme ve svých dějinách či kultuře důvody k podobné hrdosti, která je v posledku tím, co společnost drží pohromadě?

Na tyto a podobné otázky budou společně s námi hledat odpovědi Jiří Hošek, který do minulého roku působil jako zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii, a Lukáš Houdek, koordinátor projektu Hate Free Culture, aktivista za práva menšin a ředitel nakladatelství Kher, specializujícího se na romskou literaturu. Obou diskusí se zúčastní Pádraig Cusack, producent My Country; a Work in Progress, který se podílí na inscenacích po celém světě. Pracuje pro Royal National Theatre (Královské národní divadlo) v Londýně, Wales Millennium Centre v Cardiffu a National Centre for the Performing Arts v Bombaji.

My Country; a Work in Progress
Vytvořily National Theatre a Cuba Pictures pro BBC