Zavřít

MALÉ VYPRÁVĚNÍ (Wojtek Ziemilski, Polsko)

Sobota 29. 9. 2018 v 19:00, Videogalerie Nové scény

Napsal, režíroval a účinkuje: Wojtek Ziemilski
Překlad: Pavel Peč

Osobní a velké dějiny se často dostávají do konfliktu. Mnohovrstevnatý příběh, který současnou choreografii, historické dokumenty a techniku osobního vyprávění využívá ke zkoumání otázek identity a paměti.

Videoinstalace Malé vyprávění byla poprvé prezentována v Centru pro současné umění Zamek Ujazdowski ve Varšavě v roce 2017. Má však delší historii – původně totiž měla podobu divadelní inscenace (premiéra 20. března 2010 ve varšavském Teatr Studio); uvedena byla ve více než desítce měst v Polsku i zahraničí.

WOJTEK ZIEMILSKI

Wojtek Ziemilski (1977) je divadelní režisér a výtvarník. Ve své tvorbě vychází z hraničních možností divadla, výtvarného umění a choreografie. V roce 2017 získal za inscenaci Jedno gesto hlavní cenu na přehlídce Zürcher Theater Spektakel a na drážďanském festivalu Fast Forward (inscenace byla k vidění v i Praze na festivalu Bazaar). Často se zabývá otázkami komunikace, jazyka, identity a také vztahu k úhlu pohledu diváka. V Praze byla k vidění i jeho inscenace Pygmalion a v roce 2016 byl kurátorem zmíněného festivalu Bazaar. Vyučuje současné přístupy k divadelní tvorbě s důrazem na metody devised, současný tanec (tzv. non-danse) a použití faktografie v inscenaci. Je rezidenčním umělcem ve varšavském divadle Nowy Teatr a zastupuje ho galerie BWA Warszawa.

Foto: Pat Mic