Zavřít

Anna Karasińska, Polsko
FANTASIA (TR Warszawa)

Pondělí 30. 9. 2019 v 19:30, Nová scéna

Režie: Anna Karasińska
Dramaturgie: Magdalena Rydzewska, Jacek Telenga
Scéna a kostýmy: Paula Grocholska
Choreografie: Magda Ptasznik
Světelný design: Szymon Kluz

Účinkují: Agnieszka Roszkowska, Dobromir Dymecki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Joanna Połeć, Adam Woronowicz


„Tohle představení se nedá vyprávět: je to mikrodivadlo Anny Karasińské.”

Muž v autobusu se chytá tyče přímo přede mnou; člověk, který zabalil váš sáček rozinek v jakési vzdálené zemi; muž, který se potopil v řece v čínském městě Si-an. Co mají společného? To všechno jsou postavy ve Fantasii, ale žádná z nich se neobjeví na scéně. Existují jedině v představách režisérky, herců a publika.

„Řekněme, že bychom uspořádali setkání několika lidí, kteří by se za normálních okolností nepotkali, anebo by si ani nevšimli, že se potkali. Těžko říct, jestli jsou to divadelní postavy, nebo vymyšlení lidé. Setkají se na místě, v němž se protíná představivost herců a diváků. Vstupují spolu do kontaktu, stráví spolu chvíli a zmizí,“ říká sama režisérka. Neočekávejte role ani propracovanou inscenaci. Vše se děje na prázdném jevišti téměř bez scénografie. Herci nepředstírají, že nejsou herci. Mluví přímo k publiku, jako by v divadle neexistovala hranice mezi jevištěm a hledištěm.Premiéra: 9. 4. 2017

60 minut, bez přestávky
V polštině s českými a anglickými titulky

Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci.

Anna Karasińska

Režisérka Anna Karasińska studovala filosofii v Lodži na Filosofické fakultě Władysława Strzemińskiego, titul v oboru režie získala v témže městě na Národní vysoké škole filmu, televize a divadla Leona Schillera. Její studentské krátkometrážní, celovečerní i dokumentární snímky se promítaly na několika desítkách filmových festivalů, na mnoha z nich získaly ocenění. Divadelně debutovala v roce 2015 inscenací Ewelina płacze (Evelína pláče) v TR Warszawa. Následujícího roku za ni dostala cenu na 51. ročníku festivalu divadel malých forem Kontrapunkt. Vzápětí režírovala v divadle Teatr Polski v Poznani a v divadle Komuna Warszawa. V roce 2017 připravila v TR Warszawa trilogii, jíž je Fantasia třetí částí. V současné době působí v Novém divadle (Nowy Teatr) rovněž ve Varšavě. Divadelní teoretik Tomasz Plata ji charakterizuje jako režisérku, která vychází z únavy divadelním „cirkusem“ – a přesto je jejím cílem čistá divadelnost, zpravidla redukovaná na nejjednodušší formy zcela bez ozdob a dekorací.

TR Warszawa

Divadlo TR Warszawa se pod vedením Grzegorze Jarzyny věnuje hledání nového jevištního výrazu a divadelního jazyka. Od devadesátých let divadlem prošli umělci, kteří dávají současnému polskému divadlu jeho tvář; toto divadlo dodnes hraje zásadní roli na polské divadelní mapě. Zabývá se společenskými otázkami, rozvíjí práci s publikem, snaží se být co nejotevřenější institucí na národní i mezinárodní úrovni. Hraje jak na svých dvou scénách (TR Warszawa/Marszałkowska 8 a TR Warszawa/ATM Studio), tak v mimodivadelních prostorech a jiných kulturních institucích.

Foto: Magda Hueckel