Zavřít

Jiří Havelka, Róbert Mankovecký
ZEM PAMÄTÁ (Slovenské komorné divadlo Martin, Slovensko)

Úterý 1. 10. 2019 ve 20:00, Nová scéna

Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie a hudba: Róbert Mankovecký
Scéna: Lucia Škandíková
Kostýmy: Tereza Kopecká
Choreografie: Ján Ševčík


Hrají:
Tomáš Grega (Karol)
František Výrostko (Otec a další)
Eva Gašparová (Máma a další)
Barbora Palčíková (Elena, Zdena a další)
Alena Pajtinková (Eva, Eva, Alena a další)
Tomáš Mischura (Učitel, Novinář a další)
Marek Geišberg (Milan, Laco, Jaro a další)
Daniel Žulčák (Paľo, Vlado, Emil a další)
Róbert Mankovecký (Dušan, Režisér, Juraj a další)
Marián Frkáň (Ivo, Soudruh a další)

Životopisná, dokumentární, ale taky zábavná až spektakulární – taková je nejnovější inscenace režiséra Jiřího Havelky, kterou připravil v martinském Slovenském komorním divadle. Karol Duchoň byl slavný slovenský zpěvák s rychlým, ale symptomatickým životním osudem, jejž můžeme do značné míry vnímat jako trefnou metaforu našeho života za normalizace. „Obyčejný“ chlapec s geniálním hlasem a jedinou touhou – zpívat – se dostává mezi dvě soukolí. Jedním z nich je sláva, po níž touží a která přichází rychle a je takřka nezvladatelná, a druhým socialistická moc, která si člověka podmaňuje, až ho nakonec beze zbytku stráví. Hlavní hrdina je svým osudem spíš nesen, než že by jej měl pevně v rukách. Soubor ochotně přijal poetiku režiséra Havelky a dobře si rozumí s jeho hravým stylem, který balancuje na hranici ironie a soustavné hry.


Premiéra: 29. 3. 2019

120 minut, bez přestávky
ve slovenštině (bez anglického překladu)

Po představení proběhne ve foyer Nové scény debata s tvůrci.

Slovenské komorné divadlo v Martině

Slovenské komorné divadlo v Martině vzniklo v roce 1944 jako druhé profesionální divadlo na Slovensku. Na rozdíl od toho prvního – Slovenského národního divadla v Bratislavě – nebylo založeno žádným dekretem, ale z vnitřní potřeby města a slovenských ochotníků. Během své existence prošlo různými etapami (v roce 1951 změnilo název na Divadlo Slovenského národního povstání, později Armádní divadlo, později opět Divadlo SNP, až se roku 2003 vrátilo ke svému původnímu názvu). Divadlem prošla řada významných slovenských herců (hrál zde např. Štefan Kvietik, Vlado Müller, Eva Krížiková, Emil Horváth st. i ml., Milan Kňažko, Marián Geišberg), režírovali tu i mnozí významní režiséři (Peter Scherhaufer, Ľubomír Vajdička, Roman Polák). Soustavně se – nyní pod uměleckým vedením Lukáše Brutovského – věnuje progresivní tvorbě a hojně se účastní zahraničních festivalů.

Jiří Havelka

Jiří Havelka je český režisér, jedna z nejvýznamnějších postav domácí divadelní scény. S jeho inscenacemi se diváci setkávají jak na etablovaných divadelních scénách (například na Nové scéně uvedl inscenaci Plukovník Švec; ale pracoval také v Dejvickém divadle, v Divadle Na Zábradlí a dalších), tak i v nedivadelních prostorech a alternativních scénách, kde jeho jméno figuruje v souvislosti s divadelní skupinou VOSTO5. Na prvním ročníku Pražských křižovatek byla uvedena jeho inscenace ze Slovenského národního divadla Elity.

Foto: Branislav Konečný