Zavřít

Jurij Chaščevatskij

Běloruský režisér

Narodil se v roce 1947 v ukrajinské Oděse. Vystudoval filmovou školu v Leningradě (dnešním Petrohradě). Pracoval pro Běloruskou televizi, Telefilm Minsk a ve filmovém studiu Běloruský film. Byl pronásledován už v době svého prvního filmu o Lukašenkovi Obyčejný prezident (1996). V roce 2002 byl zatčen za účast na protestních akcích proti běloruské vládě a strávil 10 dní ve vězení. Státní orgány ho sledují i nadále. Veškerá jeho produkce tedy probíhá ilegálně. V současnosti pracuje jako nezávislý režisér a novinář. Za své filmy získal řadu ocenění.

„Z historie i z literatury vím, že pravda je silnější než lež, a svoboda vítězí nad obušky pronásledovatelů. Život nás však často zkouší, a tak se ptáme, je tomu tak i ve skutečnosti? Není to snad jen literární nadsázka? Z hlediska obsahu jsou moje snímky filmovou investigací, z hlediska žánru jsou to filmy osobní.“

J. Ch

Filmografie a ocenění:

Tichý život v Hluboké (1985)
Grand Prix na festivalu All-Union filmu v Kyjevě 1985

Vše v pořádku (1992)
Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Mnichově v roce 1993. Premium CIVIC v Německu v roce 1995

Ruské štěstí (1992)
Diplom GOLDEN GATE AWARD v San Francisku v roce 1998

Obyčejný prezident (1996)
Cinema Award of Peace Berlínského mezinárodního filmového festivalu v roce 1997, prémie Svazu spisovatelů Ruské federace A. D. Sacharova 1997, Grand Prix Mezinárodní filmového festivalu v New Yorku 1998, diplom Golden Gate AWARD v San Francisku v roce 1998

Kavkazští zajatci (2002)
Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu lidských práv v Ženevě v roce 2004

Kalinovského náměstí (2007)

Lobotomie (2010) a další

Kalinovského náměstí

Tři měsíce před volbami běloruský prezident prohlásil: „Nemáte na výběr, budete pro mě hlasovat!“ A jeho slova se v březnu 2006 naplnila. Natáčení začalo v lednu 2006 a pokračovalo po celý rok. Snažili jsme se zjistit, jak je možné, že 83 % obyvatel volilo Lukašenka. Snímek také zachycuje boj opozice několik dní po volbách. Nahlíží do archivních materiálů z doby Lukašenkovy vlády a poukazuje na paralelu mezi historií a současným děním. Ukazuje jak faleš oficiální propagandy, tak nejisté, protichůdné názory obyčejných lidí. Snáší všechny názory na jednu hromadu, srovnává historické události, pošklebuje se diktátorovým arogantním způsobům, obdivuje statečnost a horlivost mladé generace. Celovečerní snímek se zkrátka snaží porozumět, o co přesně ve středu Evropy jde.

Lobotomie

Společensko-politický dokumentární film, který se ze subjektivní pozice ptá po naší roli v dějinách a po podmínkách, za kterých je možné přehlížet a pasivně sledovat vznik diktatur a po léta v nich přežívat. Kde je naše místo a které role na sebe vědomě nebo nevědomě bereme? Film bude sledovat oběti, katy i nezúčastněné pozorovatele.