Zavřít

Světlana Alexijevičová

Světlana Alexijevičová se narodila v Ivano-Frankivsku na Ukrajině. V současné době žije v běloruském Minsku. Autorka s mezinárodním renomé je jedním z největších kritiků diktátorského režimu své země. Její knihy byly přeloženy do 49 jazyků a byly publikovány v 53 zemích. V současné době se uvádí ve světě dvanáct divadelních adaptací na základě její literární tvorby a bylo natočeno více než dvacet dokumentů.

Světlana Alexijevičová je držitelkou řady významných ocenění mj.: Nobelova cena za literaturu 2015, Prix Médicis Essai 2013, Cena francouzského literárního časopisu Lire za nejlepší knihu roku 2013 – za knihu Doba z druhé ruky, Cena německých vydavatelů a knihkupců 2013, National Book Critics Circle Award v New Yorku 2006 za knihu Černobylská modlitba, Cena Ericha Marii Remarqua, Osnabrück, 2001, Cena Roberta Geisendörfera Radio Play, Cena Německé akademie múzických umění, Berlín, 2000, „Temoin du Monde“, Paříž, 1999, Cena švédského PEN klubu, Stockholm, 1996... a mnoho dalších.

Světlana Alexijevičová vytvořila unikátní literární non-fiction žánr „románhlasů“, který se rozvíjí s každou další její knihou. Spisovatelka neustále zdokonaluje estetiku své dokumentární prózy, založené na stovkách rozhovorů. Proplétá původní hlasy svých hrdinů v rafinovaném panoramatu lidských duší.


„Vidím svět jako hlasy, jako barvy v historických událostech. Měním se od jedné knihy k další, mění se moji hrdinové, ale nit příběhu zůstává stejná. Jsou to příběhy lidí, které jsem poznala... Z tisíce hlasů vzniká něco, co byste jen stěží mohli nazvat realitou, protože ve skutečnosti realita jen připomíná nesmyslnost naší doby, mé země... Příběhy v mých knihách vytváří jakousi malou encyklopedii, encyklopedii mé generace, lidí, které jsem potkala. Jak žili? Čemu věřili? Jak zemřeli a jak zabíjeli? A jak tvrdě bojovali za své vlastní štěstí, které se jim nakonec stejně nepodařilo chytit?“


Pět velkých románů Světlany Alexijevičové představuje působivou historii lidské mentality, a to nejen lidí v Sovětském svazu. Každá následující kniha klade stále radikálněji stejnou otázku, ne o významu a bezvýznamnosti politických ideologií, ale otázku humanity lidstva.

Vstup na besedu je zdarma, vstupenky je však nutné rezervovat na webu Národního divadla.