Zavřít

Viktor Šenderovič

Ruský spisovatel a satirik, televizní a rozhlasový moderátor, dramatik, liberální novinář, bojovník za lidská práva, sloupkař časopisu The New Times a ukrajinských sociálně-politických novin Gordon.

Narodil se 15. srpna 1958 v Moskvě. V roce 1980 absolvoval Moskevský státní institut kultury v oboru režisér amatérských divadelních skupin. Je laureátem několika literárních ocenění v oblasti humoru, například Tefy (1996, 2000) v kategorii Událost roku a Nejlepší zábavný program Zlatý Ostap (1996), Zlaté pero Ruska (1997), Žurnalistika jako čin (2003).

Je autorem řady knih, publikací a skečů. Od roku 1992 je členem Svazu spisovatelů, ve stejném roce začal pracovat jako televizní scenárista dokumentárních filmů, byl scenáristou populární politické televizní show Loutky (NTV; 1994–2001) a působil také v satirickém pořadu Výsledek (NTV; 1997–2001, TV-6; 2002).

Od roku 2003 je autorem a moderátorem týdenního pořadu Tavený sýr na rozhlasové stanici Echo Moskvy. Ve stejném roce začal pracovat v Rádiu Svoboda, kde moderoval pořad Všichni jsou volní.

V lednu 2004 se Šenderovič připojil k hnutí Výbor 2008. Svobodná volba. Výbor byl založen jako opozice vůči prezidentovi Vladimiru Putinovi a dával si za úkol uspořádat svobodné a demokratické prezidentské volby v zemi. Kromě Šenderoviče se tento výbor skládal ze členů strany Svaz pravicových sil Borise Němcova a Borise Naděždina, novinářů Sergeje Parchomenka, Julie Latyninové, Jevgenije Kiseleva a dalších (předsedou výboru se stal šachista Garry Kasparov).

Je laureátem první ceny Nadace Borise Němcova (Za statečnost) a také laureátem organizace Moskevská helsinská skupina v kategorii Za obranu lidských práv prostřednictvím kultury a umění.
10. března 2010 Viktor Šenderovič podepsal mezi prvními deseti prohlášení ruské opozice Putin musí jít.

V únoru 2013 vytvořil videonahrávku pro projekt Anti-homofobie na podporu LGBT – komunity, která protestuje proti zákonu zakazujícímu „propagaci homosexuality mezi nezletilými“.

V září 2014 podepsal prohlášení požadující „stažení ruských vojsk z území Ukrajiny a zastavení propagandistické, materiální a vojenské podpory separatistů na jihovýchodě Ukrajiny“.

Hry Viktora Šenderoviče se s úspěchem uvádějí v Rusku i v zahraničí. Jeho prózy i hry byly přeloženy do angličtiny, němčiny, francouzštiny, perštiny, ukrajinštiny, estonštiny, finštiny a polštiny.

Je autorem knih:
Divadlo jednoho Šenderoviče; Monolog s mocí; Kino filmu pro pamětníky; Tavené sýry a jiné potraviny pro mozek; Chromý verš; Případ s jahuy a jiné příběhy z naší ZOO. Moje setkání se spravedlností; Blokáda mozku v roce 2014; Reptilion a jiné příběhy o lásce a řady dalších.