Zavřít

Napsali o nás

Křižovatky svobody a pravdy

Lidové noviny, Lenka Dombrovská, 12. 10. 2017

O druhém ročníku mezinárodního festivalu Pražské křižovatky, který probíhal v metropoli minulý týden, lze hned na začátku prohlásit, že se stal událostí divadelní sezony. Vlastně o ročníku prvním, jelikož se loni na Nové scéně Národního divadla konal – jako pocta k nedožitým osmdesátým narozeninám Václava Havla – ročník nultý. Letos se dramaturgie, za kterou jsou zodpovědné Marta Ljubková a Sodja Zupanc Lotker, odchýlila od prezentace inscenací, jež byly vytvořeny na základě Havlových textů, a zaměřila se na hry zahraniční a angažované – tedy takové, které reflektují současnou společnost a posouvají hranice žánrů.

Romeo Castellucci: Inscenovat operu je jako řídit zaoceánskou loď

Právo / Novinky.cz, Radmila Hrdinová, 11. 10. 2017

Italský režisér, scénograf, výtvarník, dramatik a teoretik Romeo Castellucci (1960) patří k nejvýznamnějším osobnostem současného evropského divadla. Jeho inscenace jsou známé v celém světě. V Praze představil v rámci festivalu Pražské křižovatky svou inscenaci Democracy in America a odpověděl na otázky mířící k jeho pojetí současného divadla.

Na Pražských křižovatkách se setkáte s divadlem pozoruhodným i těžko čitelným

Český rozhlas Vltava, Veronika Štefanová, 10. 10. 2017

Divadlo může aktivizovat i připomínat. Taková předsevzetí si vytkly dramaturgyně mladého divadelního festivalu Pražské křižovatky Marta Ljubková (dramaturgyně činohry Národního divadla, které festival pořádá) a Sodja Lotker.

Na Pražských křižovatkách (No. 5)

Divadelní noviny, Vladimír Hulec, 9. 10. 2017

Poslední den festivalu Pražské křižovatky nabídl nejosobnější příběh a nejintimněji laděné dílo, jaké si lze v politickém divadle představit. Sedmačtyřicetiletý Yasser Mroué z Libanonu v něm skrze obrazy a různé své životní situace a úvahy vyprávěl o sobě v dobách libanonské občanské války a později, dodnes. V roce 1987 jej ostřelovač těžce zranil do hlavy, Yasser téměř zemřel (ležel již mezi mrtvolami a lékař si víceméně nahodile všiml, že ještě dýchá) a s následky se potýká dodnes.

Slováci hrají politické divadlo, Češi kabaret

Novinky.cz / Právo, Radmila Hrdinová, 9. 10. 2017

V rámci festivalu Pražské křižovatky uvedla 7. října činohra Slovenského národního divadla na Nové scéně Národního divadla v Praze autorskou inscenaci Jiřího Havelky Elity.

Na Pražských křižovatkách (No. 4)

Divadelní noviny, Jana Soprová, 8. 10. 2017

Přiznám se, že Elity ze Slovenského národního divadla s textem a v režii Jiřího Havelky, byla první inscenace z programu Pražských křižovatek, na kterou jsem rozhodně chtěla jít.

Na Pražských křižovatkách (No. 3)

Divadelní noviny, Jana Soprová, 8. 10. 2017

Nejočekávanější událostí Pražských křižovatek byla bezpochyby show italského režiséra a zároveň scénografa Romeo Castellucciho Democracy in America.

Na Pražských křižovatkách (No. 2)

Divadelní noviny, Jana Soprová, 7. 10. 2017

Na Pražské křižovatky přivezli Slovinci plný náklaďák smetí – tak o tom aspoň žertovali, když při besedě po představení vyprávěli o zděšení českých techniků, když uviděli „kulisy“ souboru.

Efektní obrazy a náznak politického divadla. Do Prahy dorazilo představení Demokracie v Americe

Magazín Aktuálně.cz, Vladimír Mikulka, 6. 10. 2017

Na první ročník divadelního festivalu Pražské křižovatky dorazila i inscenace Democracy in America od Romea Castellucciho, jednoho z nejpopulárnějších režisérů evropské sécny. Představení dle názvu odkazuje k politickému divadlu, největší síla autora je ale jinde: dokáže skvěle rozostřovat, nabízet asociace a efektně mlžit. Jeho práce s vizuály je fantastická a v našem prostředí ojedinělá.

Rozhovor s Romeem Castelluccim na ČT

Události v kultuře, ČT art, 6. 10. 2017

Rozhovor s režisérem inscenace DEMOCRACY IN AMERICA Romeem Castelluccim během press-meetingu v Café NONA na Nové scéně.

O etice odezírání slov i divadla. Irský soubor Dead Centre otevřel festival Pražské křižovatky

Novinky.cz / Právo, Radmila Hrdinová, 3. 10. 2017

Inscenace Lippy irského souboru Dead Centre zahájila v pondělí 2. října na Nové scéně Národního divadla první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky, pořádaného činohrou Národního divadla.

Na Pražských křižovatkách (No. 1)

Divadelní noviny, Jana Soprová, 3. 10. 2017

Festival Pražské křižovatky, který se letos koná podruhé, přiváží v tomto a přístím týdnu (2. – 8. října) na Novou scénu Národního divadla v Praze několik pozoruhodných zahraničních inscenací tvůrců, kteří se většinou proslavili v rámci tu více tu méně alternativních festivalů a jejichž inscenace přinášejí tzv. angažované umění, snaží se „udržet prst na tepu doby“.

Angažované divadlo se ocitlo na Pražských křižovatkách

Česká televize, Události v kultuře, 3. 10. 2017

Divadelní festival Pražské křižovatky vznikl loni jako připomínka nedožitých osmdesátin dramatika a prezidenta Václava Havla. Letos pokračuje jako přehlídka nejlepšího světového divadla, které upozorňuje na bezpráví a porušování lidských práv a vybízí k toleranci. Program aktuálního ročníku potrvá na Nové scéně Národního divadla do 8. října. Diváky na něj pozvaly ředitelka festivalu Marta Ljubková a dramaturgyně Sodja Zupanc Lotker.

Pražské křižovatky uvedou v Národním divadle světově proslulé soubory. S hodnotami Václava Havla

Český rozhlas - Radiožurnál, 2. 10. 2017

Špička světové činohry míří na festival Pražské křižovatky. Ode dneška až do neděle si diváci na prknech Národního divadla vrchovatě užijí černý humor i politická témata, na české první scéně tak dostanou nebývalý prostor obecnější otázky o smyslu divadla a současnosti. První ročník přehlídky tak navazuje na loňský nultý, který se uskutečnil u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla.

Festival Pražské křižovatky zahájí Irové

Právo, Radmila Hrdinová, 2. 10. 2017

U příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla se loni na Nové scéně pražského Národního divadla uskutečnil nultý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaný divadlům ze zemí, kde jsou lidskoprávní otázky palčivější než kdekoliv jinde v Evropě. Letošní ročník otevře dnes představení Lippy irského souboru Dead Centre.

Pražské křižovatky zvou na politiku, černý humor i slovenské Elity

deník.cz, 30. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Nejlepší světová činohra bude konečně k vidění v Praze.

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky

Scéna.cz, Helena Kozlová, 25. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Pražské křižovatky mají dva úkoly: založit tradici velkolepé pražské divadelní přehlídky a přihlásit se k jedné ze základních povinností Národního divadla. K povinnosti všímat si bezpráví a pojmenovat ho, zdůrazňovat lidská práva a vybízet ke slušnému chování a toleranci mezi lidmi. To jsou hodnoty, za nimiž stál Václav Havel, jehož odkaz vznik festivalu inspiroval. Chceme připomenout dobrým divadlem, že nikdy nejde jen o divadlo, že demokracie nikdy nemá automaticky vyhráno.

Národní divadlo láká na nový mezinárodní festival. Jeho vznik inspiroval Václav Havel

Echo24.cz, 21. 9. 2017

Národní divadlo zahajuje novou divadelní sezónu 1. ročníkem mezinárodního festivalu činohry. Inspirací pro jeho vznik byl Václav Havel a hodnoty, které vyznával. Nejprestižnější divadlo v Česku chce uvedenými hrami divákovi připomenout, že nikdy nejde jen o divadlo a že demokracie nemá automaticky vyhráno.

V Praze proběhne mezinárodní divadelní festival

PrahaTV.eu, Jana Schillerová, 20. 9. 2017

V Praze se bude začátkem října konat mezinárodní divadelní festival. Pražské křižovatky činohry Národního divadla přinesou činohru z různých zemí. Výjimkou nebudou ani debaty s tvůrci nebo workshopy.

Světová činohra na festivalu Pražské křižovatky

Artikl.org, 19. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Nejlepší světová činohra konečně k vidění v Praze!

Festival Pražské křižovatky aneb divadlem za lepší svět

marianne, Veronika Hongová, 18. 9. 2017

Zažijte nejlepší světovou činohru, která bude k vidění v Praze během Mezinárodního divadelního festivalu Pražské Křižovatky!

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky

i-divadlo.cz, 11. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky.

První Pražské křižovatky připomenou, že nikdy nejde pouze o divadlo

iDNES.cz, Tomáš Šťástka, 8. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Zavítají sem umělci ze Slovinka, Irska i Itálie.

Festival Pražské křižovatky 2017

Magazín Národní divadlo, Marta Ljubková, červen 2017

U příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla se loni na Nové scéně uskutečnil nultý ročník Pražských křižovatek, festivalu věnovanému divadlům z Běloruska, Ruska a Ukrajiny, tedy ze zemí, v nichž jsou lidsko-právní (a tedy havlovské, dalo by se snadno říci) otázky palčivější než kdekoliv jinde v Evropě. Festival nabídl i poctu Václavu Havlovi v podobě série inscenací jeho textů, které momentálně uvádějí česká divadla statutární, nezávislá i studentská – a z Nové scény se tak loňského října (i díky řadě doprovodných akcí) stalo skutečné místo důstojné havlovské oslavy.