Zavřít

Napsali o nás

Co pro vás znamená umělecká svoboda?

VOGUE, Martin Váša, 25. 9. 2018

Divadelní festival Pražské křižovatky, věnovaný odkazu Václava Havla, znovu přináší program, po kterém budete chtít jediné: prosím, přidat!

Rok 2018 neznamená jen sto let od vzniku samostatného Československa. Znamená také sto padesát let od položení základního kamene Národního divadla. To si právě proto pokládá otázku, co znamená umělecká svoboda. A to skrze pokračování festivalu Pražské křižovatky.

Pražské křižovatky uvedou Gavrila Principa i Michaila Baryšnikova

Novinky.cz, Radmila Hrdinová, 27. 9. 2018

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky přiveze od 29. září do 7. října na jeviště Nové scény pražského Národního divadla opět zajímavá představení z Holandska, Rakouska, Portugalska, Argentiny, Velké Británie i Koreje. Festival vznikl před dvěma lety a je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, především potřebě svobody.

Pražské křižovatky překračují běžný rámec divadla. Představí tvorbu Rodriguese, Hermanise i Michaila Baryšnikova jako herce

Český rozhlas Vltava, Veronika Štefanová, 28. 9. 2018

Platforma pro progresivní činohru a mezižánrové projekty, to je festival Pražské křižovatky, který je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla. Letos se na něm představí například nizozemská skupina De Warme Winkel nebo původem ruský tanečník a herec Michail Baryšnikov. Festival, který pořádá Národní divadlo, se usídlí ve všech prostorách Nové scény, v samotném závěru i ve Stavovském divadle.

Rus vděčný USA: Nebýt Ameriky, skončil bych před 40 lety. Až tam jsem se přeorientoval na moderní tanec a divadlo, říká hvězda baletu Baryšnikov

Hospodářské noviny, Daniel Konrád, 21. 9. 2018

Na západní straně newyorského Manhattanu, pár bloků od nejrušnějších ulic a tunelu do New Jersey, stojí pětipatrový moderní dům, Baryšnikovovo centrum umění. Jeho ředitel uděluje interview v zasedací místnosti plné maleb starého Petrohradu ze začátku 19. století. Vzpomínkami na město, kde studoval, ale nežije. Ani některé pozdější události už Michail Baryšnikov z paměti lovit nechce. Třeba okolnosti své emigrace do USA. "To je dlouhý příběh," pousměje se. A odmlčí. Však to vyprávěl tisíckrát.