Zavřít

Pražské křižovatky zvou na politiku, černý humor i slovenské Elity

deník.cz, 30. 9. 2017

Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Nejlepší světová činohra bude konečně k vidění v Praze.

Pražské křižovatky mají dva úkoly: založit tradici velkolepé pražské divadelní přehlídky a přihlásit se k jedné ze základních povinností Národního divadla (ND). K povinnosti všímat si bezpráví a pojmenovat ho, zdůrazňovat lidská práva a vybízet ke slušnému chování a toleranci mezi lidmi. To jsou hodnoty, za nimiž stál Václav Havel, jehož odkaz vznik festivalu inspiroval. „Dobrým divadlem chceme připomenout, že nikdy nejde jen o divadlo, že demokracie nikdy nemá automaticky vyhráno,“ uvádí tisková mluvčí činohry ND Kateřina Ondroušková.

Anglickojazyčné divadlo v Praze
Hlavním bodem programu je inscenace Democracy in America světoznámého režiséra Romea Castellucciho. Slučuje všechny výrazové prostředky divadla je hudební, taneční, výtvarná. V anotaci se o píše: „Tohle není politická inscenace. Ani inscenace o politice. A jestli ano, tak o jejím konci.“ Na programu je 5. a 6. 10.

Po dlouhé době se v Praze objeví anglickojazyčné divadlo Dead Centre z Dublinu s inscenací Lippy (2. 10.). Je mrazivou, ale zároveň zábavnou zprávou o tom, jak nás vidí naše okolí. Ze Slovinska přijíždí s inscenací Ich kann nicht anders skupina Beton Ltd. (5. a 6. 10). Zabývá se opět za použití značně černého humoru otázkou, co s vlastní existencí v globalizovaném světě. Diváci se budou cítit jako voyeři, kteří přihlížejí intimním chvílím tří lidí.

Elity Slovenského národního divadla
Inscenaci Riding on a Cloud (8. 10.) uvede libanonský výtvarník a divadelník Rabih Mroué. Je osobním obrazem tamního politického vývoje. Jistě zaujme i inscenace Elity Slovenského národního divadla (7. 10.) v režii Jiřího Havelky.

Snaží se podat psychologický portrét lidí, kteří se během sametové revoluce dokázali na základě svého postavení, přístupu k informacím, ale i díky vzdělání a znalosti jazyků jako první zorientovat v novém společenském zřízení. Po každém představení je plánována debata s tvůrci.