Zavřít

Pražské křižovatky uvedou Gavrila Principa i Michaila Baryšnikova

Novinky.cz, Radmila Hrdinová, 27. 9. 2018

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky přiveze od 29. září do 7. října na jeviště Nové scény pražského Národního divadla opět zajímavá představení z Holandska, Rakouska, Portugalska, Argentiny, Velké Británie i Koreje. Festival vznikl před dvěma lety a je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, především potřebě svobody.

„V roce oslav sto padesátého výročí položení základního kamene Národního divadla a v roce stého výročí novodobé české státnosti si ještě více uvědomujeme, co pro nás znamená umělecká svoboda. Svoboda užívat rozličné umělecké prostředky, svoboda vyjadřovat se k různým společenským tématům, svoboda navštěvovat kulturní akce podle vlastní volby,“ říká ředitel pořádajícího Národního divadla Jan Burian.

Program otevře v sobotu 29. září inscenace Gavrilo Princip holandského souboru De Warme Winkel s poukazem na sté výročí konce první světové války. Osud atentátníka Gavrila Principa nahlíží s humorem, ironií i jistou tragikou.

V Praze se objeví hvězdy mezinárodní divadelní scény, s nimiž se domácí publikum zatím nesetkalo. Z Lisabonu přijede režisér Tiago Rodrigues s inscenací If a Window Would Open, z Argentiny Féderico León, který v projektu Las ideas předkládá zábavnou analýzu tvůrčího procesu, rakouský choreograf Simon Mayer s inscenací Sons of Sissy zapojuje do hry alpskou hudbu i tanec, Korejec Jaha Koo v performanci Cuckoo přenese diváky prostřednictvím hrnců na vaření rýže do exotického světa, ale skrze témata sdělná i našim divákům.

V průběhu festivalu se bude promítat i film My Country; a Work in Progress, který vznikl na základě stejnojmenné inscenace londýnského Národního divadla na téma brexitu. Součástí programu budou i letos debaty s tvůrci, přednášky a diskuse. Festival zakončí inscenace Brodskij / Baryšnikov divadla New Riga Theatre, v níž vystoupí domácímu publiku dobře známý Michail Baryšnikov, nikoli ovšem jako tanečník, ale v roli herce – interpreta básní Josifa Brodského.