Zavřít

Festival Pražské křižovatky 2017

Magazín Národní divadlo, Marta Ljubková, červen 2017

U příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla se loni na Nové scéně uskutečnil nultý ročník Pražských křižovatek, festivalu věnovanému divadlům z Běloruska, Ruska a Ukrajiny, tedy ze zemí, v nichž jsou lidsko-právní (a tedy havlovské, dalo by se snadno říci) otázky palčivější než kdekoliv jinde v Evropě. Festival nabídl i poctu Václavu Havlovi v podobě série inscenací jeho textů, které momentálně uvádějí česká divadla statutární, nezávislá i studentská – a z Nové scény se tak loňského října (i díky řadě doprovodných akcí) stalo skutečné místo důstojné havlovské oslavy.

Zůstal nám nejen název festivalu, jednoznačně evokující Václava Havla, ale hlavně chuť v započaté práci pokračovat a dát jí další smysl a směr. V duchu „aktivistického“ odkazu Václava Havla věříme, že divadlo se má vyjadřovat k současné situaci a má dokonce povinnost ji reflektovat. Na program tak zařadíme inscenace hledající nový estetický jazyk (činoherní) v souvislosti s tématy, jež hýbou dnešní Evropou.

Hlavním bodem programu bude nejnovější inscenace světoznámého režiséra Romea Castellucciho Democracy in America, která měla premiéru na začátku letošního roku. Silná inscenace slučuje všechny výrazové prostředky divadla – je hudební, taneční, výtvarná. A v anotaci se o ní píše: „Tohle není politická inscenace. Tohle není inscenace o politice. A jestli ano, tak o jejím konci.“ Emocionalita, precizní barevnost a kompozice, estetizovaný pohled na otázky svobody ve formě, jakou na našich scénách nenajdeme.

Po dlouhé době se v Praze objeví i irské divadlo, v tomto případě Dead Centre z Dublinu, které přiveze inscenaci Lippy. Dead Centre ve svých inscenacích zkoumá téma (ne)možnosti komunikace, za použití technických prostředků zpochybňuje věrohodnost toho, co vidíme a slyšíme. Lippy je mrazivá, ale zároveň nesmírně zábavná zpráva o tom, jak nás „čte“ naše okolí.

Ze Slovinska sem s inscenací Ich kann nicht anders přijede skupina Beton Ltd. Intimní inscenace se zabývá (opět za použití značně černého humoru) otázkou, co s vlastní existencí v globalizovaném světě. Dojde na všechny ikony popisující zánik stávajícího světa, ale taky na alkohol, drogy a staré dobré ego. Hrajeme v netradičním prostoru bývalého Themosu.

Kromě hlavního programu, z něhož jsme zatím odtajnili jen část a který se bude odehrávat na Nové scéně (na jevišti a v Themosu) chystáme i další akce na nám. Václava Havla a v café NONA. Všechna zahraniční představení budou titulkována do češtiny a angličtiny.