Zavřít

Bavme se o divadle

Pražské křižovatky 2019

Workshop Bavme se o divadle

Zajímá Vás, jak vypadá současné divadlo?
Ptáte se, co si vlastně pod tím pojmem představit?
A chtěli byste se o tom společně bavit?

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky vyhlašuje od 30. září do 6. října 2019 už třetí ročník workshopu diskutování a psaní o divadle, který bude probíhat na Nové scéně Národního divadla.

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK JE 23. ZÁŘÍ 2019! Počet účastníků je omezen.


➤ VÍCE INFORMACÍ

Pražské křižovatky 2018

Dana Kloudová: Na hranici reality a fikce

Je to, co vidíme, slyšíme a cítíme, realita, nebo je to jen naše představa o ní? Nežijeme náhodou ve snu, který si upravujeme podle svého? Co je skutečnost, a co už pak jenom fikce? Hledáním odpovědi na tuto základní otázku se zabývá hra Federica Leóna Las ideas.

Dana Kloudová: O nadabované realitě

Ve světě se stane za jeden jediný den tolik náhlých, bizarních i vážných věcí, že člověk nemůže mít čas je všechny registrovat. Natož selektovat, co je podstatné. Zapne tedy televizi. Přinese ona však předpokládanou funkci nezaujatého informátora? Nebo slouží jen jako nástroj mocných pro ovlivňování myšlení lidí, z nichž se snaží učinit unifikované zmanipulované stádo? Těmito (a dalšími) otázkami provokuje inscenace If a Window Would Open portugalského Teatro Nacional D. Maria II.

Dana Hlaváčová: Hrdina, či vrah

Dějiny se podobají maratónu s otevřeným koncem a obdobně nedozírný pohled na své skutky má i jimi se protloukající člověk. „Hrdina“, který ve jménu lepších zítřků bere osudy nespočtu lidí do vlastních rukou a bez dlouhého přemýšlení koná. Proč to udělal? Proč vůbec někoho zabil? Chtěl? Musel? Tyto a další otázky si klade nizozemská divadelní skupina De Warme Winkel ve své inscenaci Gavrilo Princip (2014). V hlavní roli – náhoda, osud, paradox a recidiva.

Dana Hlaváčová: Jako mládě kukačky

Osobní zpověď, v níž jedinému „živému“ herci dělají společnost tři herci „robotičtí“, a sice tři chytré vařiče rýže, které vám nejen svými zasvěcenými názory, ale i ironickými nadsázkami vyrazí dech. Multimediálně všestranný jihokorejský umělec Jaha Koo ve své inscenaci Cuckoo (2017) mapuje poslední dvacetiletí jihokorejské historie, jež odráží dobu ekonomické krize, sebevražd a slzného plynu. Ale na druhou stranu předává i emoce z fotbalového mistrovství, oslav narozenin a první kocoviny.

Pražské křižovatky 2017

Dana Kloudová: Filmové divadlo o politické situaci v Libanonu a vzpomínkách jedné oběti

Inscenace libanonského režiséra Rabiha Mrouého vypráví o skutečném příběhu jeho bratra, který se stal obětí nepokojů ve své rodné zemi – Libanonu. Strastiplný život po téměř smrtelném zranění nevypráví ale postava samotná, nýbrž nahraný monolog z DVD přehrávače. Ten pouští právě Yasser.

Dana Kloudová: Nastavené zrcadlo nejen slovenské společnosti

Divácky přístupná, střídmě experimentální inscenace o aktuálních společenských problémech. Napsaná přímo pro Slovenské národní divadlo.

Dana Kloudová: Hra o tom, že se nemůže jinak. Ale mohlo by se – kdyby se chtělo

Současné divadlo o současných problémech v netradičním prostředí, ale pojaté současným stylem. Po krátké chvíli má divák pocit, že se zde jenom mluví, mluví a mluví. A o to v této inscenaci jde. O hromadě slov a žádném skutku.

Dana Hlaváčová: Měníme svět, nebo si to jen myslíme?

Bezprostřední záchvaty smíchu, trapné chvilky ticha, přemítání o smyslu života, či jen o tom, proč jste si na sebe nevzali alespoň o jeden svetr navíc. Představení Ich kann nicht anders dokonale pracuje s momenty všedního života.

Barbora Pokorná: Slova, slova, slova

Pokud bych měla nalézt jen jeden fakt (jsem si jistá, že jich je mnohem víc), který by byl pro dramaturgii festivalu Pražské křižovatky jednotný, byla by to ta skutečnost, že prozatím všechny inscenace, které jsem měla možnost zhlédnout (Lippy, Ich kann nicht anders, Democracy in America) byly silně spojeny se slovem a jeho (bez)mocí. Pro rozvinutí tohoto tématu využívá každý pozvaný soubor jiných prostředků. Na jedné straně je to mechanizace řeči a na té druhé naopak její úplné uvolnění a oproštění od původních významů. Všichni do určité míry poukazují na absurdnost lidského jednání, které je v zajetí slov.

Barbora Sedláková: Worte, worte, worte

Lavina slov, tři nahá těla a scéna plná odpadků, i tak vypadá postdramatické divadlo.

Dana Kloudová: Magický příběh o procitnutí ze snu

Filosofický pohled na význam demokracie v západním světě podávaný v kombinaci slov a výrazné vizuální složky, jež navozuje pocit snu. Snu rozmazaného, nezřetelného, který není možno ani zahlédnout. Možná jednoduše proto, že ani neexistuje.

Barbora Forkovičová: Castellucciho audio-vizuálna montáž

Romeo Castellucci je estét. Prinajmenšom sa tak prejavuje vo svojej inscenácii Democracy in America (2017), ktorú v rámci svojho programu predstavil festival Pražské křižovatky.

Barbora Forkovičová: Nepreniknuteľný svet podľa Lippy

Írske zoskupenie Dead Centre vo svojej inscenácii Lippy (2013) diváka už od samého začiatku necháva akosi bokom. Keď vchádzame do sály, javiskový priestor je pripravený na diskusiu s tvorcami, ktorá vzápätí aj začína. Entuziastický moderátor jedinému hercovi, ktorý sa dostavil, kladie otázky týkajúce sa práve odohratého predstavenia. My sme ho však nevideli a jediné, čo nám ostáva, je pokúšať sa z hercových odpovedí zistiť niečo, čoho by sme sa chytili – len nech nám, preboha, niečo neujde.

Dana Kloudová: Děsivý příběh čtyř žen vyprávěný pozpátku

Nekonvenčně pojatá irská divadelní hra o čtyřech ženách, které se rozhodly vyhladovět k smrti. Vyprávěná nezávislými komentátory. Je to všechno pravda, nebo jsou to jenom domněnky? Hra, při které vás smích přejde, ale která vás o to víc donutí přemýšlet.

Barbora Sedláková: Tragická skutečnost, halucinace a strach aneb LIPPY

Návštěvníci festivalu Pražské křižovatky měli v pondělí možnost zhlédnout první z nabízených zahraničních produkcí. A že se jednalo o vskutku spektakulární zážitek, o tom nemůže být pochyb.

Dana Hlaváčová: Všichni společně umíráme

Dílo irských autorů Bushe Moukarzela a Marka O’Hallorana mne provokuje k otázce, zda si dnešní umění náhodou nevytvářejí umělci jen sami pro sebe. Porozumět jejich inscenaci Lippy je totiž skutečně záležitostí pro odvážné.

Barbora Pokorná: Slova jako lůžko pro mrtvé

Příběh podle skutečné události, s absencí uměleckých metafor a plný surovostí všedního života je často jak pro tvůrce, tak pro diváky velmi lákavý. Irská skupina Dead Centre se na festivalu představila s inscenací Lippy, jíž byl inspirací osud tří sester a jejich tety, které se z neznámých důvodů dobrovolně odsoudily ke kruté smrti vyhladověním. Tvůrci zároveň využívají postavu vyšetřovatele, který se pokouší pomocí techniky odezírání ze rtů rozkódovat jejich poslední slova před smrtí. Tématem je etický problém pravdy a naše (ne)schopnost ji skutečně poznat.

Dana Hlaváčová: Když se z terapie stane umění aneb Riding on a Cloud

Promítací plátno, stůl, židle a hromada nahrávek – to stačí k vykreslení neobyčejného lidského osudu naplněného štěstím, stejně tak jako vážnými a bolestnými scénami. Už jen „maličkost“, na jevišti schází on – Yasser Mroué.

Barbora Sedláková: Italské matení smyslů

Nejnovější divadelní počin italského avantgardního (nejen) režiséra.